ELA Blockchain Services a.s.
Banner 2
  Co je ElA blockchain

Co je to blockchain?

O blockchainu:

 

Blockchain je jeden z nástrojů průmyslu 4.0, je to technologie éry digitálního vlastnictví.

 

Blockchain je síť počítačů, na kterých je uloženo to samé. Nejsou na nich, ale uložena žádná čitelná data, ale tzv. hashe, tedy speciální kódy vypočtené z dokumentů. Ty mají tu vlastnost, že z různých dokumentů – přesněji datových entit – je hash jiný.

Obrácená funkce, tedy rekonstrukce dokumentu z hashe ale možná není. Tím je zajištěno, že se nikde pohybují žádná citlivá data.

 

V síti tedy chronologicky ukládáme tyto hashe (spolu s časovým razítkem kdy byly uloženy).

 

Této vlastnosti je velmi dobře možné použít pro ověření toho, zda daný dokument v nějakém čase existoval nebo ne – vždy můžeme z dokumentu (představte si třeba pdf s obchodní smlouvou, notový záznam písně nebo informace o proběhlé výrobní operaci) opětovně vypočíst hash a sítě se zeptat, zda je v ní tento hash uložený či nikoliv. Zeptat se můžeme v kterémkoliv bodě (uzlu sítě) – informace je uložena na každém počítači zapojeném do sítě. Tím je dosaženo velmi vysoké míry důvěry – síť není zmanipulovatelná jedním centrálním subjektem, nikdo systém nemůže vypnout nebo informace změnit.

 

Blockchain je databáze sdílená ve veřejné nebo soukromé počítačové síti. Síť tvoří uzly neboli počítače, kde je uložena kopie databáze. Díky tomu se databáze neztratí, pokud jeden z uzlů přestane fungovat. Každý nový záznam je matematicky zašifrovaný, aby mohl být přidán jako další „blok“ databáze. Zápis do blockchainu musí schválit jednotlivé uzly v síti, které ověří, že zápis splňuje předepsané parametry a podmínky. Jednotlivé položky v blockchainu už nelze zpětně měnit. Databáze je tak odolná proti podvodům.

 

V blockchainu jsou uloženy pouze hashe, tedy “otisky prstů jednotlivých souborů”, z kterých nejde zpětně vytvořit originální soubor. Tím pádem v síti nejsou ukládány žádné citlivé údaje.

 

 

Zapojte se do blockchainu:

 

Základní technologické jádro a aplikaci BlockchainNotarius dostane každý zdarma. Tedy, dostane pouze ten, kdo je důvěryhodnou společností.

 

Aplikaci Notarius můžete využívat pro své potřeby či pro potřeby vašich klientů / partnerů. Pokud potřebujete nějakou další funkcionalitu, spojte se s námi, pomůžeme vám jí vytvořit.

 

Je to jako booking.com – dáváme každému zdarma přístup do platformy spolu s „jednolůžkovým hotelem“, tedy s aplikací Notarius. A budeme mít radost, pokud si postavíte (necháte postavit) aplikaci na míru – tedy ten pětihvězdičkový hotel.

 

Co je k zapojení potřeba technicky? Počítač s linuxem (umíme i raspberry), konektivita, veřejná IP. To stačí. Podrobnosti najdete zde.

 

 

Blockchain business:

 

Naším cílem je mít dobře fungující platformu, dobrý nástroj. Nemáme však ambice realizovat na naší platformě další business – k tomu vám platformu rádi půjčíme (booking.com také nestaví vlastní hotely). Využijte blockchain pro váš rozvoj – ozvěte se, navrhneme vhodné řešení pro vaše zadání, ať se jedná o mezinárodní dodávky zboží nebo dokumentaci vnitrofiremní logistiky, výrobních operací či zabránění padělání vašich výrobků.

 

 

Vize blockchainu:

 

Na začátku devadesátých let 20. století se i u nás objevil internet. Moc jsme nevěděli co to je a k čemu je to dobré, ale lidem s první „adresou v internetu“ jsme se možná i malinko ušklíbali. K čemu jim to je? Komu budou psát? Kdo jim bude psát, vždyť to má pět lidí v republice… internet je zajímavý, ale neužitečný. Jak by mohl změnit náš život? smlouvy uzavíráme písemně, posíláme si je faxem, na hudbu máme rádio, na obraz televizi. A to nemluvím o záležitostech jako jsou sociální sítě, uber, liftago, airbnb, google, wikipedia, street view, online webcams…

 

Asi už tušíte, kam tím míříme? Dnes blockchain v mnoha aplikacích nahrazuje procesy, které máme nějak zvládnuté. Ale věříme tomu, že je nahrazuje řešením lepším, rychlejším, ekologičtějším, a hlavně spolehlivějším a bezpečnějším.

 

Na tomto projektu se podíleli:

IBM Česká republika

ČVUT – Fakulta elektrotechnická

ROWAN LEGAL

Elektrotechnická associaceJsme 100% dceřiná společnost Elektrotechnické asociace České republiky. www.electroindustry.cz
© 2023 ELA Blockchain Services a.s., Všechna práva vyhrazena.. Vytvořilo grafické a wébové studio Lagarto.cz